Vodafone Vakfı Ve Habitat Derneği’nden gençler için yapay zekâ eğitimi

Vodafone Vakfı, Habitat Derneği işbirliğiyle dijital geleceğe hazır nesiller yetiştirmek için yeni bir proje başlattı. “Yapay Zekâ Yıldızları” projesiyle, Türkiye’nin 81 ilinde 11-14 yaş arası ortaokul ve 14-18 yaş arası lise öğrencilerine yapay zekâ eğitimleri verilecek. Projeye katılan öğrenciler için global içerik ve etkinlikler aracılığıyla farklı gelişim alanları da sunulacak. Projenin ilk yılında toplam 35 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

XMayıs 2024–Toplumsal değişim ve gelişimin öncüsü olma hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Vodafone Vakfı,genç nesilleri dijital geleceğe hazırlamaya devam ediyor.Vakıf,8 yıl önce hayata geçirdiği ve 400 bini aşkın çocuğa kodlama öğrettiği“Yarını Kodlayanlar” projesinin ardından şimdi de“Yapay Zekâ Yıldızları” adıyla yeni bir dijital eğitim projesi başlattı.Habitat Derneği işbirliğiyle hayata geçirilen yeni proje kapsamında, Türkiye’nin 81 ilinde 11-14 yaş arası ortaokul ve 14-18 yaş arası lise öğrencilerine yapay zekâ eğitimleri verilecek. Genç gönüllüler ve öğretmenlerin yönetiminde gerçekleştirilecek eğitimlerle, öğrenciler yapay zekâyı kapsamlı bir şekilde öğrenme ve kendi projelerini geliştirme imkânı bulacak.Proje katılımcısı gençler içinglobal içerik ve etkinlikler aracılığıyla farklı gelişim alanları da sunulacak. “Yapay Zekâ Yıldızları” projesinin ilk yılında toplam 35 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

“Yapay Zekâ Yıldızları” projesi, Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır’ın katılımıyla İzmir Buca Atatürk Ortaokulu’nda düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

Vodafone Türkiye Ceo’su Engin Aksoy, şunları söyledi:

“Ülkelerin dijital dönüşümle ortaya çıkabilecek kazanımları elde edebilmesinin koşullarından biri, toplumun buna ayak uyduracak becerilere sahip olması. Toplumun dijital beceri sahipliğine ilişkin göstergelere bakıldığında, Türkiye için önemli bir gelişim alanı olduğu görülüyor. Politika Analiz Laboratuvarı işbirliğiyle hazırladığımız ‘Dijital Türkiye 2030 Raporu’na göre, Türkiye’de bireylerin %30’u en az temel düzeyde dijital beceriye sahipken, Avrupa Birliği ülkelerinde bu oran %54 düzeyinde. Öte yandan, Avrupa Birliği’nin resmi hedefi, 2030’da bu oranı %80’e çıkarmak. Avrupa Birliği’nin 2030 hedefinin Türkiye tarafından yakalanabilmesi için dijital beceriye sahip nüfus oranının her yıl %12artması gerekiyor. Dijital Toplum hedefine ulaşılması için dijital becerilerde eşitsizliklerin azaltılması lazım. Biz Vodafone olarak bu alanda pek çok proje yürütüyoruz. Şimdi de gençlerin yapay zekâ alanındaki yetkinliklerini artıracak yeni bir projeye hazırlanıyoruz. Son yıllarda özellikle üretken yapay zekânın popüler hale gelmesiyle birlikte herkesin hayatına girdiğini görüyoruz.Yapay zekânın genel olarak pozitif dönüşüm sağlayacağına inanıyoruz.Global anlamda bu trendin artması gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye’nin de bu konuda öncü ülkeler arasında yer alması için elimizi taşın altına koyuyoruz.”

Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, şöyle konuştu:

“Ülkemizin toplumsal gereksinimleri doğrultusunda şekillendirdiğimiz Vakıf projelerimize hız kesmeden devam ediyoruz.Habitat Derneği ile birlikte 8 yıldır başarıyla sürdürdüğümüz ‘Yarını Kodlayanlar’ projesiyle 400 bini aşkın çocuğa ulaştık.Türkiye’de Scratch kullanıcı sayısının 2 milyonun üzerinde olduğu düşünülürse, ülkemizde her 5 çocuktan 2’sinin ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi kapsamında kodlama eğitimi aldığını söyleyebiliriz. Bu projenin bir devamı olarak, Habitat Derneği ile birlikte gençlere yönelik yapay zekâ eğitimlerine başlıyoruz. ‘Yapay Zekâ Yıldızları’ olarak adlandırdığımız yeni projemizle, ‘Yarını Kodlayanlar’ projesinden edindiğimiz deneyimi de kullanarak, ülkemizde yapay zekâ alanındaki atılım ve eğitim yaygınlaştırma sürecine öncülük etmeyi hedefliyoruz. Amacımız, genç nesillerin teknolojik bakımdan donanımlı olmalarını sağlamak, günümüzde her alanda gördüğümüz yapay zekâ teknolojisini öğrenip kullanarak yaratıcı fikirlerini yeni teknolojilerle birleştirmelerini mümkün kılmak. Sadece teknoloji tüketen değil aynı zamanda üreten bir neslin yetişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Proje kapsamında, ortaokul ve lise öğrencileri, yapay zekâ konusunda çeşitli araçlarla içerik üretebilecek ve kendi projelerini geliştirebilecek.Projemizin ilk yılında toplam 35 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz.Vodafone Vakfı olarak,genç nesillerin geleceği için çalışmaya devam edeceğiz.”

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ise şunları kaydetti:

“Yapay zekâ, günümüzün en önemli teknolojilerinden biri olarak öne çıkıyor ve gelecektehayatımızın her alanında daha da belirleyici bir rol oynaması bekleniyor. Bu bağlamda,gençleri yapay zekâ ve onun alt alanları olan makine öğrenimi ve derin öğrenmekonularında eğitmek ve bilinçlendirmek, ülkemizin dijital dönüşümü ve küresel rekabet

gücümüzün artırılması için kritik bir adım olarak karşımıza çıkıyor.Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği olarak, gençleri yapay zekâ alanında eğitmeye vebu alanda fırsat eşitliği sağlamaya odaklanarak, geleceğin yapay zekâ liderleriniyetiştirmeyi amaçlıyoruz. Bu liderlerin, Türkiye’yi küresel arenada yapay zekâ alanındaönde gelen ülkelerden birihaline getirecek inovatif çözümler üreteceğine ve ülkenin dijitaldönüşümünü hızlandıracağına inanıyoruz.Gençlerin teknolojiye olan ilgisini ve merakını desteklemek, onları cesaretlendirmek vekeşfetmeye teşvik etmek,bizim için çok değerli. Bu nedenle, ‘Yapay Zekâ Yıldızları’ projesinisadece bir eğitim programı değil, aynı zamanda gençlerin potansiyellerinigerçekleştirmelerine yardımcı olacak bir platform olarak da görüyoruz.”

6 SAATLİK YAPAY ZEKÂ EĞİTİMLERİ VERİLECEK

“Yapay Zekâ Yıldızları” projesinde öğrenciler, başlangıçta yapay zekâ eğitimleri ve sınıf atölyeleriyle 6 saatlik yapay zekâya giriş eğitimi alacak ve kodlama örneklerini görecek.6 saatin sonunda yapay zekâ ile ses ve görüntü tanıma örneklerini hayata geçirme ve isteğe bağlı olarak eğitimlerini proje web sitesi ve gönüllü eğitmenlerle derinleştirme imkânı bulacak olan öğrenciler, web sitesi üzerinden eğitim içerikleri ve ders modüllerinin takip edilmesiyle dersler sonrasında yapay zekâ, Python, sanal gerçeklik gibi alanlarda bilgilerini derinleştirip uygulama yapabilecek. Ayrıca, sürdürülebilirlik alanında yapay zekâ ile çalışarak “Yeşil Gezegen” temasını teknolojik yeniliklerle işleyebilecekler. Avrupa’daki Vodafone vakıflarıyla birlikte yürütülen SUJ (Skills Upload Jr) çatısı altında global bir hackathon düzenlenerek öğrencilerin projelerini geliştirmeleri sağlanacak.

ÖZEL İÇERİK KOMİTESİ OLUŞTURULDU

“Yapay Zekâ Yıldızları” projesinde görev yapacak toplam 276 eğitmenin %70’inin okul öğretmeni olması hedefleniyor.Eğitimler, ülke genelindeki 45 köy teknoloji sınıfı, 10 “Bu Atıklar Kod Yazıyor” sınıfı, 3 yapay zekâ sınıfı, 4 konteyner teknoloji sınıfının yanı sıra 12 ili ziyaret edecek olan gezici eğitim çadırında gerçekleştirilecek.Proje kapsamında, gençlerin yapay zekâ konusunda hem temel kavramları öğrenmelerine hem de ileri düzeyde bilgi edinmelerine yardımcı olmak üzere bir yapay zekâ kitabı da hazırlandı.Diğer yandan, yapay zekâ alanında çalışan farklı meslek ve yaş gruplarından akademisyen, uzman ve profesyonellerin, lise ve üniversite öğrencilerininoluşturduğu Yapay Zekâ Projesi İçerik Komitesi, projenin içeriğinin şekillendirilmesinde düzenli olarak danışmanlık verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir