Chomsky Hayatını Kaybetti: Sosyal Medya Bölündü

Dünyada özellikle sol çevrelerde yakından takip edilen ABD’li dilbilimci Noam Chomsky, geçirdiği felç sonrası hastaneye kaldırılmıştı. 95 yaşındaki Chomsky’nin ölüm haberi sonrası birçok kurum ve kuruluş taziye mesajı yayımlamıştı.

HORVAT: CHOMSKY ÖLMEDİ

Ünlü Hırvat filozof ve yazar Srecko Horvat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Chomsky’nin ölüm haberinin doğru olmadığını belirtti. Horvat, “Az önce duyduğuma göre Chomsky ölmemiş. Lütfen ölüm ilanlarına son verin. Chomsky ölmedi. Chomsky ölseydi söylentilerin ne kadar çabuk yayıldığını ve sosyal medyanın nasıl işlediğini görmek için mezarında ters dönerdi. Buna “ölüm ilanları imalatı” diyebilirdi” ifadesini kullandı.

Uluslararası Yazarlar Birliği Pen International, yaptığı açıklamada, “PEN topluluğu, bugün 95 yaşında hayata veda eden Noam Chomsky’nin yasını tutuyor. Yazıları ve yorulmak bilmeyen adalet mücadelesi sayısız insana ilham verdi ve vermeye de devam edecek. Düşüncelerimiz ailesi ve sevdikleriyle birlikte…” ifadesini kullandı.

EŞİ DURUMUNU AÇIKLAMIŞTI

Eşi Valeria Chomsky, 95 yaşındaki akademisyenin geçen yıl haziran ayında felç geçirdiğini, konuşmakta ve sağ kolunu kullanmakta güçlük çektiğini açıklamıştı.

Eşi, Chomsky’nin tedavisinin sürdüğünü, sürekli olarak nörolog, konuşma terapisti ve fizik tedavi uzmanlarıyla görüştüğünü aktarmış ve eşinin tedavisi için Sao Paulo’ya gittiklerini söylemişti.

NOAM CHOMSKY KİMDİR?

Chomsky, 7 Aralık 1928’de doğdu. Babası William Chomsky’nin izinden giden ve modern dilbilimin kurucularından biri olarak kabul edilen Chomsky, “evrensel gramer” teorisi ile tanındı. Dilbilim alanındaki öncü teorilerden biri olan bu teori, insanların doğuştan dil öğrenme yeteneğine sahip olduğunu ve dilbilgisinin temel yapı taşlarının evrensel olduğunu savunuyor.

Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) profesör olarak uzun yıllar görev yapan Chomsky, politik yazıları ve eleştirileri ile de tanınır. Kapitalizm, emperyalizm, medya ve devlet politikaları üzerine yaptığı eleştirilerle bilinen Chomsky, medya ve propaganda teorileri üzerine önemli eserler üretti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir